Otte Sköld Ryttare

Otte Sköld Ryttare
Otte Sköld Ryttare
Otte Sköld Ryttare
Otte Sköld Ryttare
Otte Sköld Ryttare
Otte Sköld Ryttare
Otte Sköld Ryttare
Otte Sköld Ryttare

Klubbat för:

46 000 SEK

Utropspris

60 000 SEK

OTTE SKÖLD (1894-1958): Ryttare, signerad Otte S, olja på duk, 61x46 cm.
Utförd i Köpenhamn 1916/17

PROVENIENS
Konstnärens hustru Arna Sköld

UTSTÄLLD
Minnesutställning, Moderna Museet, Stockholm 1959, katalognr 15

LITTERATUR
Rolf Söderberg: Otte Sköld, SAK 1968, jämför målningen Ryttarna eller Ett ridsällskap från 1916, sidan 28

pierre.olbers@auktionsverket.se">pierre.olbers@auktionsverket.se

541071

2018-06-18