Kandelabrar 1 par silver Köpenhamn 1845

Klubbat för:

42 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

CONRAD SCHRÖDER, ljusstakar med kandelaberarmar för 4 ljus, 1 par, silver, Köpenhamn 1845, de kannelerade skaften stämplade Johan Peter Ortved, Köpenhamn 1845, rund, välvd fot, punsad dekor av akantus och blommor, trearmad kandelaberdel med bladdekor, dekor av musselornament. ljusstakens höjd 33 cm, inklusive ljusarm 50 cm, fylld fot, graverat monogram för kung Christian VIII under kunglig krona

Smärre bucklor, en arm något stukad, en fot med bristningar

541090

2018-06-18