5 diktsamlingar i original av Edith Södergran
Klubbat för:
7 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SÖDERGRAN - FEM ORIGINALUPPLAGOR. SÖDERGRAN, EDITH (5). Septemberlyran. Helsingfors (Holger Schildts förlag) 1918.
8:o. Originalomslag, bakre något naggat i yttre marginal. Namnteckning på titelbladet Axel L. Öhmann. +
SAMMA: Rosenaltaret. Helsingfors (Holger Schildts förlagsaktiebolag) 1919.
8:o. Främre originalomslag (liten lagning i övre marginal.)
Senare välbevarat rödbrunt hfrbd, rygg m. fem upphöjda bind. +
SAMMA: Brokiga iakttagelser. Helsingfors (Holger Schildts förlagsaktiebolag) 1919.
8:o. Originalomlag (liten stämpel på bakre omslag).
Namnteckning på titelbladet Christina Gustafsson. +
SAMMA. Framtidens skugga. Helsingfors (Holger Schildts förlagsaktiebolag) 1920.
8:o. Originalomslag (något naggat i yttre marginal). +
SAMMA: Landet som icke är (efterlämnade dikter).
Helsingfors (Holger Schildts förlag) 1925.
8:o. Originalomslag (främre med liten nagg i nedre marginal). Samtliga originalupplager. 5 vol.
Ur Hugo Wistrands bibliotek (1933-2014).
Se text
541107
2018-06-19