Tavelram med kunglig proveniens
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAVELRAM, tidigt 1900-tal, cloisonnearbete på mässing, fasettslipat glas, inskription under glaset "Denna ram har tillhört Drottning Viktoria och Gustav V." ca 18,5 x 13,5 cm
PROVENIENS: Ramen har tillhört Gunnar Waldemar Kalfjäll (1905-1976), som arbetade hela sitt yrkesliv på Stockholms slott, under tre kungar: Gustav V, Gustaf IV samt Carl Gustaf. Ramen erhöll han enligt dottern sannolikt som gåva från Viktoria och Gustav V.
541118
2018-05-03