Tavelram med kunglig proveniens

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TAVELRAM, tidigt 1900-tal, cloisonnearbete på mässing, fasettslipat glas, inskription under glaset "Denna ram har tillhört Drottning Viktoria och Gustav V." ca 18,5 x 13,5 cm

PROVENIENS: Ramen har tillhört Gunnar Waldemar Kalfjäll (1905-1976), som arbetade hela sitt yrkesliv på Stockholms slott, under tre kungar: Gustav V, Gustaf IV samt Carl Gustaf. Ramen erhöll han enligt dottern sannolikt som gåva från Viktoria och Gustav V.

541118

2018-05-03