Stekpinnar med kunglig proveniens
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STEKPINNAR, 1800-talets andra hälft, Sabatier, Frankrike, nysilver, prydda med svan, hjort respektive ripa, märkta Sabatier samt kung Oscar ll:s monogran
PROVENIENS: Stekpinnarna har tillhört Gunnar Waldemar Kalfjäll (1907-1976), som arbetade hela sitt yrkesliv på Stockholms slott, under tre kungar: Gustav V, Gustaf IV samt Carl Gustaf. Stekpinnarna erhöll han enligt dottern sannolikt som gåva från Viktoria och Gustav V
541124
2018-05-03