Matservis Royal Copenhagen

Matservis Royal Copenhagen
Matservis Royal Copenhagen
Matservis Royal Copenhagen
Matservis Royal Copenhagen
Matservis Royal Copenhagen
Matservis Royal Copenhagen
Matservis Royal Copenhagen
Matservis Royal Copenhagen
Matservis Royal Copenhagen
Matservis Royal Copenhagen
Matservis Royal Copenhagen
Matservis Royal Copenhagen
Matservis Royal Copenhagen
Matservis Royal Copenhagen
Matservis Royal Copenhagen
Matservis Royal Copenhagen

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

TORKILD OLSEN, "Dagmar", matservis, 65 dlr, Kunglig Dansk, Danmark, porslin, 1900-talets första hälft, formgivningsår 1934, brätte i ljusgrön glasyr och gulddekor med reliefmönster i form av bladslingor och kronor, bestående av 12 djupa tallrikar (988-9587), 12 mattallrikar (988-9586), 12 desserttallrikar (988-9589), 12 assietter (988-9628), 2 uppläggningsfat (988-9499/988-9583), skål (988-9593), såskål (988-9580), 10 kaffekoppar med fat (988-9481), 2 tandpetshållare (988-9789)

Kaffekopp med naggat fat medföljer, kantdekor flammig

541316

2018-05-07