Matservis Royal Copenhagen
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TORKILD OLSEN, "Dagmar", matservis, 65 dlr, Kunglig Dansk, Danmark, porslin, 1900-talets första hälft, formgivningsår 1934, brätte i ljusgrön glasyr och gulddekor med reliefmönster i form av bladslingor och kronor, bestående av 12 djupa tallrikar (988-9587), 12 mattallrikar (988-9586), 12 desserttallrikar (988-9589), 12 assietter (988-9628), 2 uppläggningsfat (988-9499/988-9583), skål (988-9593), såskål (988-9580), 10 kaffekoppar med fat (988-9481), 2 tandpetshållare (988-9789)
Kaffekopp med naggat fat medföljer, kantdekor flammig
541316
2018-05-07