Spegel Johan Åkerblad

Spegel Johan Åkerblad
Spegel Johan Åkerblad
Spegel Johan Åkerblad
Spegel Johan Åkerblad
Spegel Johan Åkerblad
Spegel Johan Åkerblad
Spegel Johan Åkerblad
Spegel Johan Åkerblad
Spegel Johan Åkerblad
Spegel Johan Åkerblad

Klubbat för:

13 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad IÅ , träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med räfflad sköld, ca 110x52 cm

Särskilt utvalda föremål i Göteborg

senare glas, slitage, mindre skador, senare knopp

541334

2018-05-06