Spegel Johan Åkerblad
Klubbat för:
13 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad IÅ , träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med räfflad sköld, ca 110x52 cm
Särskilt utvalda föremål i Göteborg
senare glas, slitage, mindre skador, senare knopp
541334
2018-05-06