Arturo Bonfanti, 1976

Arturo Bonfanti, 1976
Arturo Bonfanti, 1976

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

ARTURO BONFANTI (1905-1978), screentryck, konstnärens exemplar, komposition, signerad och daterad -76, bladstorlek 70x50 cm, oramad

Bonfanti börjar arbeta med grafik kring 1926 när han flyttar från hemstaden Bergamo till Milano. Och knappt ett år senare har han sin första separatutställning i Bergamo.
Hans bilder karaktäriseras av abstrakta och geometriska former. Många grafisk verk tillkommer i Atelier Lafranca i schweiziska Locarno tillsammans med Jean Arp. Hans rörliga verk belönas 1954 med Prix du Film des Marionettes vid filmfestivalen i Cannes. Han ställer ut i Europa och USA. Han har deltagit i Venedigbiennalen 1968 och São Paulobiennalen 1969.

541393

2018-05-04