Hörnskåp sengustavianska tillskrivna Qvarnberg
Klubbat för:
16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
LARS QVARNBERG (mästare i Stockholm 1801-1813/15) tillskrivna, ett par hörnskåp, sengustavianska stockholmsarbeten, fanerade med mahogny, hörnstolpar med inläggningar av tandsnitt, inredning med hyllor, skivor av carraramarmor, nycklar medföljer, höjd 81, 66 x 39 cm
PROVENIENS: Ätten von Engeström, Heby säteri, Gåsinge Dillnäs socken, Södermanlands län
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler, Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 304, jämför inläggningar av tandsnitt på sybord av Lars Qvarnberg
För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se
Smärre slitage, mindre list och nyckelbössning saknas, ena med senare gångjärn, skivor med smärre nagg samt ena med spricka
541516
2018-06-18