Satirtidskrifter m. m., 38 vol. Politisk konst

Klubbat för:

3 800 SEK

2 000 SEK

SVENSKA SATIRTIDSKRIFTER (38). Parti omfattande flera publikationer av och Med Lars Hillersberg m. fl. Bland annat: Puss, numren 1, 3 och 6-24 (dubletter av numren 8, 9, 13, 15, 18 och 21), Puss International, Puss album.
Gatuskrikan Nr 1 (1993).
HILLERSBERG, LARS. Utslag 88.
HILLERSBERG, LARS. I Kina går kineserna med långa bamburör.
HILLERSBERG, LARS. Tidning (nummer 183 av 300 numrerade).
Mänsklighet 1-2 (Clartés förlag, 1934.
Som närmast ovanstående, inbunden.
Entrails, The Magazine of Happy Obscenity 1-2, 1966.
KARLSSON, BO A, KIHLANDER, ULF & ÅSTRAND, OLA. Hjärtat sitter till vänster. En katalog. (Utställning på Göteborgs Konstmuseum. Signerad av Ola Åstrand).

Inalles 38 volymer. Ej kollationerade.

Proveniens: Sten Ringselle (1949-2017), svensk antikvariatsbokhandlare som 1992 startade Antiquaria i Göteborg.

Se text!

541527

2018-05-05