Pop & Rock - Èlite elgitarr

Pop & Rock - Èlite elgitarr
Pop & Rock - Èlite elgitarr
Pop & Rock - Èlite elgitarr
Pop & Rock - Èlite elgitarr
Pop & Rock - Èlite elgitarr
Pop & Rock - Èlite elgitarr
Pop & Rock - Èlite elgitarr
Pop & Rock - Èlite elgitarr
Pop & Rock - Èlite elgitarr
Pop & Rock - Èlite elgitarr
Pop & Rock - Èlite elgitarr
Pop & Rock - Èlite elgitarr
Pop & Rock - Èlite elgitarr
Pop & Rock - Èlite elgitarr

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

ELGITARR, modell Èlite, tidigt 1960-tal, tillverkad av Crucianelli, Italien, svartlackerad kropp och hals med glitterlackerad front, 4 singlecoilmickar

HISTORIK: Crucianelli kan sägas vara ett italiensk Hagström. Bägge tillverkade ursprungligen dragspel, men anpassade sig till den musikanda som tog över vid mitten av 1950-talet, rockmusiken - med gitarren i centrum. Bägge utnyttjade sina materiallager genom att förse sina gitarrer med knappar och material från dragspeltillverkningen.

Bruksspår, rattar för volym och tonkontroll saknas, elbrus, elektroniken måste ses över, halsen behöver justeras

541670

2018-05-31