Törnrosens bok duodesupplagan komplett

Klubbat för:

4 600 SEK

Utropspris

5 000 SEK

CARLANDERS EXEMPLAR. (6). (ALMQUIST, CARL JONAS LOVE). Fria fantasier hvilka, betraktade såsom ett helt, af herr Hugo Löwenstjerna stundom kallades Törnrosens bok, stundom en irrande Hind. I-XIV. Stockholm (J. Hörberg - Hörbergska boktryckeriet) 1832-51. Den sk. "Duodesupplagan". Samtliga originalupplagor.

Nära samtida mörkbruna hfrbd, guldornerade ryggar, marmorerade snitt.
Några blad med lagningar, marg.skador eller revor, endast här och var något brunfläckad, enstaka fuktfläckar. Någon understrykning. Tillskrifter på försättsbladen o. ibland bakre pärmens insida. Exlibris C. M. Carlander. 6 vol.

Almquistiana 204 (utan Gudahataren som vanligt), 206, 208-209, 212-215, 217, 219-223.
Almquistiana 209 m. varianten av sid. 432 rad. 8 där texten lyder: "snarare tycker om dem, de göra hennes umgänge..." o. Almquistiana 214 s. 168 där överskriften börjar: "Palermos slott...".
Följande verk ingår i Törnrosens bok:
I. Jagtslottet (1832), II. Hermitaget Vargens dotter (1833), III. Hinden (1833, sista bladet defekt m. textförluster), IV. Drottningens Juvelsmycke (1834), V. Ramido Marinesco (1834), VI. Baron Julius K*. ur fröken Eleonoras reseminnen (1835), VII. Columbine. Historien om dufvan från Skåne (1836), VIII. Återkomsten, Arminta May, Urnan (1838), IX. Kapellet, Palatset (1838), X. Godolphin, Svenska fattigdomens betydelse, Skaldens natt (1838), XI. Skällnora Quarn, Friherrinnan (1838), XII. Herr Hugos Akademi, Hvad är penningen, Poesi och politik, Folknöjen, Storhetens tillbedjan (1839), XIII. Målaren, Prestens ställning (1840, lagning övre marginal s. 21-28), XIV. Den sansade kritiken. Efter Molière (1851).

Se text

541759

2018-06-19