Mat- och kaffeservis Royal Copenhagen Musselmalet
Klubbat för:
17 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MAT- och KAFFESERVIS, ca 75 delar, "Musselmalet", mestadels 1900-talets början, Royal Copenhagen, bestående av:
12 uppläggningsfat av olika storlekar
Kanna
Sockerskål med lock
Senapskanna
10 flata tallrikar
12+1 djupa tallrikar
15 förrättstallrikar
2 bärtallrikar
10 djupa mindre tallrikar
3+3 kaffekoppar
2 såsskålar på fat
1 liten skål
2 saltkar
Flera kaffefat medföljer, ca 15 delar med nagg och sprickor, flertalet andra sortering. Ett defekt uppläggningsfat medföljer
541824
2018-05-05