Otto G Carlsund

Otto G Carlsund
Otto G Carlsund
Otto G Carlsund
Otto G Carlsund
Otto G Carlsund
Otto G Carlsund

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

8 000 SEK

OTTO G. CARLSUND (1897-1948): "Komposition med rosor i vas", signerad Otto Carlsund 3:b, kol på papper
13.5 x 9.3 cm, bladstorlek 24 x 20 cm

Endast ett stilleben av Carlsund förefaller tidigare vara känt, "Stilleben med två päron", 1934, olja på duk 30 x 20 cm. (Utst. Kat., "Otto G. Carlsund. 11. 12 1897-25. 7 1948. Konstnär, kritiker och utställningsarrangör", Liljevalchs Konsthall 22 september 2007- 6 januari 2008 / Norrköpings Museum 17 januari-5 april 2008, s. 85 ill. I färg på helsida).

541865

2018-05-11