Litteratur om möbler och möbelsnickare, 7 vol.

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

LITTERATUR OM MÖBLER OCH MÖBELSNICKARE (7). Parti omfattande: FISCHER, ERNST. Svenska möbler i bild. Möbelformerna från medeltiden till mitten av adertonhundratalet. Stockholm, 1931, HENSCHEN, INGEGERD & BLOMBERG, STEN. Svenskt möbellexikon. I-III. Malmö, 1961-62 (3 volymer), LAGERQUIST, MARSHALL. Rokokomöbler signerade av ebenister och schatullmakare i Stockholm. Stockholm, 1949, MUNTHE, GUSTAF. Gamla möbler. Stockholm, 1950, WANSCHER, OLE. Möbelkonsten. Typer och interiörer från fem årtusenden. Stockholm, 1967.
Inalles 7 volymer. Några med smärre slitage. Ej kollationerade.

Se text!

542054

2018-05-14