Teservis silver senjugend Gyllenberg

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

TESERVIS, 3 dlr., silver, Danmark och Sverige, 1910-tal, senjugend, stämplade C. G. Hallberg, Stockholm, bestående av: tekök, gräddkanna, sockerskål, punsad dekor, hänklar i svärtat trä, graverade med den adliga ätten Gyllenbergs (nr 1030) vapen, höjd ca 10-37 cm, total vikt 2071 g

542152

2018-05-11