Tekanna kompaniporslin
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TEKANNA, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), kompaniporslin, cylinderformad, europeiserande dekor av blomma i medaljong, emaljfärg, järnoxid samt guld, höjd ca 15 cm
Locket med smärre nagg, kannans mynning med spricka, slitage
542174
2018-05-10