Tekanna kompaniporslin

Tekanna kompaniporslin
Tekanna kompaniporslin
Tekanna kompaniporslin
Tekanna kompaniporslin
Tekanna kompaniporslin
Tekanna kompaniporslin
Tekanna kompaniporslin
Tekanna kompaniporslin
Tekanna kompaniporslin
Tekanna kompaniporslin
Tekanna kompaniporslin
Tekanna kompaniporslin

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TEKANNA, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), kompaniporslin, cylinderformad, europeiserande dekor av blomma i medaljong, emaljfärg, järnoxid samt guld, höjd ca 15 cm

Locket med smärre nagg, kannans mynning med spricka, slitage

542174

2018-05-10