Trycksaksmix Pop Art och Underground

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 000 SEK

TRYCKSAKSMIX, 9 delar, 1960/70-tal:
* TIDNING, The village Voice, New York, 18:e april, 1968.
* TIDNING, The village Voice, New York, 4.e april, 1968.
* TIDNING, Sivert Lindblom, "The 34th Biennale, Venice", 1968.
* TIDNING, Tidsskrift för konstnärscentrum, Nr 1.
* TIDNING, Förhandlingar pågår, Norrtelje Boktryck, 1971. ( Se upp för EEC - Monopolens gemenskap).
* HÄFTE, Lars Hillersberg, "Vi lyssnar på rörelsen", (Vi vill gärna att du hjälper till att sprida vårt sextiåttitalistiska polishat genom att beställa våra kort..."
* POSTER, Lars Hillersberg, "Kändisar"
* VYKORT, Christer Themptander, 1976
* TIDNING, Los Angeles Free Press 1967

För konditionsrapport kontakta fredrik.anthony@auktionsverket.se

Poster, Lars Hillersberg med tuscanteckningar a tergo. Tidningar med skador och slitage, ibland med anteckningar.

542182

2018-05-20