Böcker om Zorn och Liljefors, 6 vol.

Klubbat för:

700 SEK

Arviointi

1 500 SEK

Kuvaus

BÖCKER OM ZORN OCH LILJEFORS (6). Parti innehållande: BOËTHIUS, GERDA. Anders Zorn. An international Swedish artist. His life and work. Stockhyolm, Nordisk Rotogravyr, 1954.
4:o. 298 mx 233 mm. 458 pp. Illustrated. Tipped-on colour plates. Full calf with red and blue labels on spine with raised bands, top edge gilt. Number 120 of 1200 numbered copies.
BOËTHIUS, GERDA. Zorn. Människan och konstnären.Stockholm, Konst och Kultur, 1960.
4:o. 298 x 223 mm. 239, (1) s. Illustrerad. Färgplanscher. Guldornerat rött originalskinnband, helt guldsnitt. Med 3 bilagor i ficka på främre pärmens insida. Upplaga i 2000 numrerade exemplar, varav detta är nummer 789. Signerad av författaren.
ROMDAHL, AXEL. Anders Zorn som etsare. Stockholm, Kulturhistoriska Förlaget, 1928.
4:o. 272 x 220 mm. 24, (6) s. 119 planscher med tryckta skyddspapper. Välbevarat originalhalvfranskt band med blind- och guldornerad rygg och övre guldsnitt.
Dessutom: HJERT, SVENOLOF & HJERT, BERTIL. Zorn. Engravings. Etsningar. A Complete Catalogue. En komplett katalog. Stockholm, 1981 (bibliofilupplaga i 500 numrerade exemplar, varav detta är nummer 331), BRUMMER, HANS HENRIK. Zorn MCMLXXXIX. Zornsamlingarna - Mora. (Stockholm, 1989), RUSSOW, K. E. Bruno Liljefors. En studie. Stockholm, 1929.

Inalles 6 volymer.

Kuntoraportti

542237

Päivämäärä:

2018-05-14