Chokladformar Ahlqvist´s Konditori

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

CHOKLAD- /PRALINFORMAR, 22 dlr, 1900-talets första hälft, gips och sten, i form av bl a olika djur, frukter samt blommor, längd formar ca 7-28 cm, medföljer klubb/pralinställ i trä diameter ca 22 cm

PROVENIENS: Ahlqvist´s Konditori, Karlavägen 42, Sturegatan 42, mellan åren ca 1905-35.

https://stockholmskallan.stockholm.se/post/25268

https://stockholmskallan.stockholm.se/post/25270

Bruksslitage, enstaka formar med skador

542355

2018-05-20