Karl Nordström, Brie Landskap

Karl Nordström, Brie Landskap
Karl Nordström, Brie Landskap
Karl Nordström, Brie Landskap
Karl Nordström, Brie Landskap

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

KARL NORDSTRÖM (1855-1923): "Brie-landskap", signerad KN, otydligt daterad på baksidan 1921, olja på duk uppfäst på pannå, ca 15,5x31 cm.

PROVENIENS: Galleri Modern, katalognr. 211
Grosshandlare Wilhelm Josephson, Villa Ekarne, Djurgården
Bukowskis auktioner, 1984
UTSTÄLLD: Minnesutställningen 1955, Liljevalchs konsthall, Stockholm

542395

2018-05-10