Karl Nordström, Brie Landskap
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARL NORDSTRÖM (1855-1923): "Brie-landskap", signerad KN, otydligt daterad på baksidan 1921, olja på duk uppfäst på pannå, ca 15,5x31 cm.
PROVENIENS: Galleri Modern, katalognr. 211
Grosshandlare Wilhelm Josephson, Villa Ekarne, Djurgården
Bukowskis auktioner, 1984
UTSTÄLLD: Minnesutställningen 1955, Liljevalchs konsthall, Stockholm
542395
2018-05-10