Philips Wouwerman hansefterföljare holländsk skola

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

PHILIPS WOUWERMAN, hans efterföljare, holländsk skola (1700-tal): Landskap med ryttare på hed, olja på pannå, 32,5x38,5 cm

A tergo samlarsigill för hertig Carl (1748-1818) och prinsessan Sophia Albertinas (1753-1829) samling och lacksigill med lilla riksvapnet.

EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris

PROVENIENS
Bukowski vårauktion nr 339, 14 april 1948, katalognummer 207
Bukowskis vårauktion nr 398, april 1975, katalognummer 196
Affärsmannen Russell Bodé (1920-2017),
vidare i arv till nuvarande ägare.

LITTERATUR
Arthur Sjögren, Svenska kungliga och furstliga bokägaremärken inklusive dedikations- och donationsexlibris, Stockholm 1915.
Jämför lacksigill med sigill på sidan CXI, vapnet i Sophia Albertinas sigill som Abedissa av Quedlingburg som visar en rutsköld (kvinnliga vapenägares speciella kännetecken) med lilla riksvapnet tre kronor, belagd med ett hermelinsvapentäcke krönt av hertiglig krona, under skölden två korslagda knivar, Quedlingburgs vapen.

Jämför del av lacksigill med Hertig Carls Serafimersköld för hertig av Södermanland före 1809 i Riddarholmskyrkan, Stockholm

542504

2018-06-18