NIls Kreuger, En karavan av ryttare

Klubbat för:

52 000 SEK

Utropspris

50 000 SEK

NILS KREUGER (1858-1930): En karavan av ryttare, Olja på duk fäst på pannå, svarta kantlinjer, pinnhål i alla fyra hörnen, 48.5 x 74 cm.

På baksidan intygad av Gustaf Jaensson (1891-1981), Chefskonservator på Nationalmuseum från 1921

Utförd under konstnärens vistelse i Mörbylånga på Öland sommaren 1885 tillsammans med Richard Bergh. Ytterligare två målningar med liknande motiv utförda på Öland samma sommar är kända, "Landskap på Öland, Tattare till häst", 41 x 31 cm. (Malmö Konstmuseum) (fig. 1) och "Ryttare med hästar och föl, landsväg, Ölands Alvar", 33 x 62 cm. (auktion, Stockholms Auktionsverk, 13 december 2017, nr. 2005) (fig. 2). Staffaget i samtliga målningar är fångade med snabba virituosa penseldrag. Kreuger på ett suggestivt sätt fångat essensen i det korta ögonblickets synintryck med de galopperande hästarna och i stämningen av det öländska landskapet. K. Boström, Nils Kreuger, 1948, s. 60 skriver angående "Landskap på Öland, Tattare till häst" om "det hypersnabba penselarbetet, som ju ytligt sett verkar så improviserat, men i själva verket vittnar om en fabulös skicklighet" och kallar målningen impressionistisk, samt anser att "Det är få svenska åttiotalsmålningar - om ens någon - som erbjuder en så överdådig rörelsestudie" Edvard Alkman, Två konstveteraner i Göteborgsposten 4/4 1928, jämför Kreugers målning med Zorns etsning "Oväder" från 1891 och anser att hästarna är tecknade "med några få drag av en pensel, var säkerhet och snabbhet tävlar med Zorns nål" (fig. 3).

Per Hedström, Det svenska mottagandet av det sena 1800-talets franska avantgardskonst i utst. kat., Impressionismen och Norden. Det sena 1800-talets franska avantgardekonst och konsten i Norden 1870-1920, Nationalmuseum, 2003, har fört fram tanken att Kreuger i "Landskap på Öland, Tattare till häst", kan ha stått i beroendeförhållande till Eadweard Muybridges (1830-1904) kända serie av fotografier som visar hästar i rörelse.

pierre.olbers@auktionsverket.se

542505

2018-06-18