tillskriven Andries Daniels oljemålning
Klubbat för:
44 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
ANDRIES DANIELS (Antwerpen c.1580-1640), tillskriven:
Konungarnas tillbedjan, olja på pannå, 64 x 49 cm.
EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
PROVENIENS: Friherrinnan Ingeborg von Schwerin (född Rosencrantz 1828-1894) gift med friherre Carl Johan Gustaf Adolf Julius von Schwerin, Skarhult, Skåne,
troligen i arv till dottern Ingeborg Julia Rikardis (kallad Richissa) von Schwerin (1867-1942),
enligt påskrift "gåva från Fröken R von Schwerin, Skarhult till Friherrinnan Elsa Ramel, född 1888, Viderup, som i sin tur givit tavlan till Stig Ramel" (1927-2006),
vidare i arv till nuvarande ägare.
542553
2018-06-18