Reseskildringar i bibliofilutgåva, 2 vol.

Klubbat för:

500 SEK

Utropspris

1 500 SEK

RESESKILDRINGAR I BIBLIOFILUTGÅVA (2). OHLMARKS, ÅKE. Resa till Egyptens gudar. Stockholm, Termac, 1963.
4:o. 302 x 230 mm. 280 s. 1 numrerad och signerad originallitografi. Guldornerat rött originalskinnband, helt guldsnitt. I kassett.
Bibliofilupplagan i 300 numrerade exemplar, varav detta är nummer 141. Litografin, signerad av Hilding Linnqvist, har nummer 90/300.
HEDIN, SVEN / MONTELL, GÖSTA (red.). Karavan och tarantass. Med hästar genom Asien. Stockholm, Bonniers, 1953.
8:o. 254 x 200 mm. 287 s. 1 originallitografi. Guldornerat rött originalskinnband med helt guldsnitt och medbundet främre omslag. I kassett.
Prakjtupplagan, tryckt i 200 numrerade exemplar, varav detta är nummer 67, för hand signerat av Gösta Montell.
Litografin utförd av Rolf Jansson efter en blyertsteckning av Sven Hedin.

Inalles 2 volymer.

Se text!

542730

2018-05-14