Judith Supine Pop Art & Underground
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JUDITH SUPINE (född 1978): "Treasure Island", screentryck, signerad och numrerad 44/100, bildstorlek 46x61 cm
Judith Supine, autodidakt konstnär från New York. Supine har själv kallat sin bildvärld som en "hyperrealitet", en uppenbar referens till den franska filosofen Jean Baudrillard (1929-2007). Det verkliga i Supines bildvärld är inte viktigt, det existerar knappt. Bilden föregår verkligheten, som Baudrillard menar. Supine skapar en verklighet där ordningen kastas om. Människor, pornografi och designelement.
För konditionsrapport kontakta fredrik.anthony@auktionsverket.se
542825
2018-05-20