Äldre psalmböcker, 2 vol.

Äldre psalmböcker, 2 vol.
Äldre psalmböcker, 2 vol.
Äldre psalmböcker, 2 vol.
Äldre psalmböcker, 2 vol.
Äldre psalmböcker, 2 vol.
Äldre psalmböcker, 2 vol.
Äldre psalmböcker, 2 vol.
Äldre psalmböcker, 2 vol.
Äldre psalmböcker, 2 vol.
Äldre psalmböcker, 2 vol.

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ÄLDRE PSALMBÖCKER (2). Then swenska psalmboken. Med de stycken, som därtil höra och på följande sida finnas uptecknade, uppå kongl. maj:ts nådigsta befallning, år 1695 öfwersedd och nödtorfteligen förbättrad. Stockholm, hos capitain o. R. Carl Schiöström, 1803.
12:o. 141 x 78 mm. 420, (12), 360 s. Litet nött blindpressat samtida skinnband med knäppen med beslag av gulmetall. Bitvis fläckig, en del revor. Namnteckning på främre pärmens insida.

Den swenska psalm-boken. Af konungen gillad och stadfästad år 1819. Stockholm, hos Olof Grahn, 1819.
12:o. 140 x 78 mm. 422, (6), 288, 48 s. Träsnittsfrontispisen uppfodrad. Aningen nött och något fläckigt rött samtida saffianband med rikt guldornerad rygg, pärmarna med guldram och inre förgyllda bordurer helt guldsnitt. Enstaka småfläckar. Furuboms litet kantnaggade exlibris på främre pärmens insida

Inalles 2 volymer.

Se text!

542912

2018-05-14