Manschettknappar samt frackknappar

Klubbat för:

1 400 SEK

Schätzwert

1 500 SEK

Beschreibung

MANSCHETTKNAPPAR, 1 par samt FRACKKNAPPAR, 3 st, manschettknappar, silver, med cabochonslipade månstenar, 14.8x11.8 mm, Georg Törnblom Guldsmed, Stockholm, 1961, längd ca 3 cm, frackknappar, 1 par, 18k guld med svensk importstämplar, med cabochonslipade pastestenar, längd ca 1.5 cm, 1 frackknapp, 18k guld med en odlad mabépärla, Ø ca 4.9 mm, Nordiska Kompaniet, Stockholm, 1944, totalvikt ca 20 g

Zustandsbeschreibung

Bruksslitage, ställvis anlöpning, mindre repor

543281

2018-05-12