Kaffekanna silver 1700-tal

Kaffekanna silver 1700-tal
Kaffekanna silver 1700-tal
Kaffekanna silver 1700-tal
Kaffekanna silver 1700-tal
Kaffekanna silver 1700-tal
Kaffekanna silver 1700-tal
Kaffekanna silver 1700-tal
Kaffekanna silver 1700-tal
Kaffekanna silver 1700-tal
Kaffekanna silver 1700-tal
Kaffekanna silver 1700-tal
Kaffekanna silver 1700-tal

Klubbat för:

54 000 SEK

Utropspris

70 000 SEK

SVEN ÖRN, kaffekanna, silver, Stockholm 1761, oval, bukig, oval kälad fot, välvt lock med blomknopp, driven och ciselerad dekor av rocailler och blommor, handtag av trä, höjd 29,5 cm

PROVENIENS: Kaffekannan har varit i samma familjs ägo i flera generationer

543372

2018-06-18