Kaffekanna silver 1700-tal
Klubbat för:
54 000 SEK
Utropspris
70 000 SEK
SVEN ÖRN, kaffekanna, silver, Stockholm 1761, oval, bukig, oval kälad fot, välvt lock med blomknopp, driven och ciselerad dekor av rocailler och blommor, handtag av trä, höjd 29,5 cm
PROVENIENS: Kaffekannan har varit i samma familjs ägo i flera generationer
543372
2018-06-18