Spegellampetter Lago Lundén & Johan Åkerblad

Klubbat för:

68 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

LAGO LUNDÉN (spegelfabrikör i Stockholm 1773-1819) & JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), ett par spegellampetter, gustavianska stockholmsarbeten, signerade L.LUNDÈN respektive IÅ samt Stockholms hallstämpel 1782(?), för vardera ett ljus, träskuren dekor, förgyllda med polerat guld och slagmetall, genombrutet krön med dekor av bandrosett, ramen med pärlstav, ljusarmar i mässing, kvicksilverfolierat respektive silverfolierat glas, 48 x 31 cm

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Slitage, förgyllningsskador och retuscher, rosetter med lagningar

543444

2018-06-18