Tekanna rokokostil 1846

Tekanna rokokostil 1846
Tekanna rokokostil 1846
Tekanna rokokostil 1846
Tekanna rokokostil 1846
Tekanna rokokostil 1846
Tekanna rokokostil 1846
Tekanna rokokostil 1846
Tekanna rokokostil 1846
Tekanna rokokostil 1846
Tekanna rokokostil 1846
Tekanna rokokostil 1846
Tekanna rokokostil 1846

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

2 500 SEK

TEKANNA, silver, rokokostil, Dublin, Irland, 1846, stämplad ´JM´, (möjligtvis för James Moore verksam i Dublin från 1819), rund, bukig på fyra fötter med bladrik och blomsterdekor och ben dekor på handtaget, höjd ca 20 cm, totalvikt ca 1 033 g

Bruksslitage, benen på handtaget med några sprickor, ställvis anlöpning

543601

2018-05-20