Tekanna rokokostil 1846
Klubbat för:
5 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TEKANNA, silver, rokokostil, Dublin, Irland, 1846, stämplad ´JM´, (möjligtvis för James Moore verksam i Dublin från 1819), rund, bukig på fyra fötter med bladrik och blomsterdekor och ben dekor på handtaget, höjd ca 20 cm, totalvikt ca 1 033 g
Bruksslitage, benen på handtaget med några sprickor, ställvis anlöpning
543601
2018-05-20