Hop Louie Pop Art & Underground

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

HOP LOUIE, "Den äktaste skiten", stencil/spray, signerad och numrerad 4/4, bildstorlek 69 x 49 cm.

Hop Louie har sysslat med gatukonst i en eller en annan form sedan slutet av 90-talet. Hans huvudsakliga målarduk är det allt mer privatiserade offentliga rummet där vanligt folk rör sig. Med sprayfärg, stenciler, tapetklister, lim och akrylfärg placerar han ut sina verk under ett ständigt hot om att bli gripen. Bildspråket är ofta kargt och rakt på sak, influerat av popkonst, propaganda, grafisk design och sociala frågor. Den äktaste skiten sitter i hjärtat, det gäller bara att känna efter.

För konditionsrapport kontakta fredrik.anthony@auktionsverket.se

543822

2018-05-20