Flaska Henrikstorp 1700-tal
Klubbat för:
26 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
FLASKA, Henrikstorps glasbruk, 1700-talets andra hälft, graverad och kasad dekor av blomsterslingor samt ANNO 1769, runt halsen påklipp, höjd 17,5 cm
LITTERATUR: Allan Nilsson: Glas under tre sekel, Åmål 2007, jämför sidan 40f
Mindre nagg på halsens påklipp
543983
2018-06-18