Flaska Henrikstorp 1700-tal

Flaska Henrikstorp 1700-tal
Flaska Henrikstorp 1700-tal
Flaska Henrikstorp 1700-tal
Flaska Henrikstorp 1700-tal
Flaska Henrikstorp 1700-tal
Flaska Henrikstorp 1700-tal
Flaska Henrikstorp 1700-tal
Flaska Henrikstorp 1700-tal
Flaska Henrikstorp 1700-tal
Flaska Henrikstorp 1700-tal
Flaska Henrikstorp 1700-tal
Flaska Henrikstorp 1700-tal

Klubbat för:

26 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

FLASKA, Henrikstorps glasbruk, 1700-talets andra hälft, graverad och kasad dekor av blomsterslingor samt ANNO 1769, runt halsen påklipp, höjd 17,5 cm

LITTERATUR: Allan Nilsson: Glas under tre sekel, Åmål 2007, jämför sidan 40f

Mindre nagg på halsens påklipp

543983

2018-06-18