Jaan Tuuling oljemålningar

Jaan Tuuling oljemålningar
Jaan Tuuling oljemålningar
Jaan Tuuling oljemålningar
Jaan Tuuling oljemålningar
Jaan Tuuling oljemålningar
Jaan Tuuling oljemålningar

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

JAAN TUULING (Estland, 24. november 1930 Petseri - 6. veebruar 1998 Tabasalu): 2 st, "Pärart löikust" samt "Äikse eel", signerade och daterade J Tuuling 82 och 88, olja på pannå, ca 45x57 resp 51x56 cm, oramade

HISTORIK:
Jaan Tuuling, född 24 november 1930 i Petseri. Död 6 februari 1998 i Tabasalu. Var en estnisk konstnär.
Jaan Tuuling gick ut (examinerad) estniska statens konstinstituts målarlinje. Har arbetat som lärare på Tallinns konstskola samt affisch-målare/tecknare.
Han var medlem i Estlands konstfond och deltog i flera utställningar i både Estland och utlandet. Hans konst har uppskattats vida och finns idag i förutom Estland, Sverige, Schweiz, Ryssland, Frankrike, Finland och USA.

544143

2018-05-17