Rene Gagnon Pop Art & Underground

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

RENE GAGNON (född 1971): "Always In Season Blue Steel", screen tryck, ed 100, signerad och numrerad 71/100, daterad 2009, bladstorlek 76x56 cm

Rene Gagnon började måla graffiti under tidigt 1980-tal. Inspirerad av filmerna ´Wild Style´ and ´Beat Street´. Gagnon fick pseudonymen "SNO" av målaren "STER". SNO blev den mest aktiva bombaren i sydöstra Massachusetts i USA mellan åren 1986-1993.

Gagnon har idag en konstnärlig vision om återskapa dom meningsskiljaktigheter som finns mellan graffiti och street art. En ambition som resulterar i en mängd olika uttryck, en slags blandning mellan post-graffiti och abstrakt expressionism.

För konditionsrapport kontakta fredrik.anthony@auktionsverket.se

544198

2018-05-20