Serveringsskedar 4 st silver 1700-tal

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

1 200 SEK

SERVERINGSSKEDAR, 4 st, silver, en svensk rund modell, Pehr Zehtelius, Stockholm, 1782, en Lars Boye, Stockholm, 1768, en fiolskaft modell, Lars Öberg, Eskilstuna, 1796, en fiolskaft modell, Petter Wikström, Härnösand, 1803, graverade inskriptioner, längd ca 19-22 cm, totalvikt ca 210 g

Slitage, anlöpning, repor och bucklor

544336

2018-05-25