Skåp barock 1600-talets slut/omkring 1700

Klubbat för:

110 000 SEK

Utropspris

50 000 SEK

SKÅP, barock, nordtyskt, fanerat med valnöt, stomme i ek, ymnigt skulpterad dekor, krönet med mytologiskt figurscen, fronten med putti och växtornamentik, fyllningar krönta med putti hållande adliga kronor, avslutande kulfötter, höjd 264, 245 x 95 cm

PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

LITTERATUR: Slott och herresäten i Sverige, Uppland, del I, Malmö 1967, sidan 347f, avbildat och omnämnt i interiör från matsalen på Lennartsnäs slott

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Slitage, smärre skador och lagningar, nyckel saknas

544413

2018-06-18