Rålambs Observationes med resan till Istanbul

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

RÅLAMB, CLAES. Observationes juris practicæ. Thet är, Åthskillige påminnelser uthi rättegångs saker... Hwar hoos ock nu högtbemälte herres Beskriffning om thesz Constantinopolitaniske resa och legation til Portam Ottomanicam bifogad är. Stockholm (H. Keyser) 1679.

(16), (1)-330, (38, sista sidan blank), (5), 6-93, (11) s.
Nött samtida perg., främre pärm delvis skadad (visar pärmfyllnad med gammalt manuskript), förgylld blekt rygg.
Enstaka brunfläckar. Äldre namnteckning på titelbladet Hans Berghman. Med en utfällbar handskriven titellapp på bakre pärmens insida avsedd att fällas över övre snittet för enklare identifikation i bokhyllan.

Collijn 808.

Skador: Se text

544433

2018-05-17