Skulptur Akan-folket

Skulptur Akan-folket
Skulptur Akan-folket
Skulptur Akan-folket
Skulptur Akan-folket
Skulptur Akan-folket
Skulptur Akan-folket
Skulptur Akan-folket
Skulptur Akan-folket

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

20 000 SEK

BEGRAVNINGSHUVUD, skulptur, Akan-folket, Ghana, 17/1800-tal, terrakotta, höjd ca 21 cm

Proveniens: Robert Jacobsens samlingar, dödsboauktion Bruun Rasmussen 1993

544450

2018-05-18