Tekanna Kina

Tekanna Kina
Tekanna Kina
Tekanna Kina
Tekanna Kina
Tekanna Kina
Tekanna Kina
Tekanna Kina
Tekanna Kina
Tekanna Kina
Tekanna Kina

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

TEKANNA, porslin, Kina, 1900-talets andra hälft, dekor av figurer samt kalligrafi i emaljfärger, järnoxid och sepia, kalligrafi, botten med Daoguangs sigillmärke, hänklar i metall, höjd ca 13 cm

Obet. slitage

544488

2018-05-20