Carl Söderqvist kandelabrar silver

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

6 000 SEK

CARL SÖDERQVIST, kandelabrar, 1 par, silver, gustaviansk stil, Göteborg 1928, för tre ljus vardera, bladornamenterade ljuspipor, brätten med tandstav, balusterformat skaft med dekor av girlander, rund fot med gåvogravyr, bredd 34, höjd 38,5 cm

Smärre slitage, senare gravyr, smärre bucklor, fyllda fötter

544592

2018-05-17