Martin Mijtens dä Porträtt ryttmästare Gösta Drake
Klubbat för:
48 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
MARTIN MIJTENS D.Ä. (Haag 1648-1736 Stockholm): Porträtt föreställande ryttmästare Gustaf (Gösta) Drake af Hagelsrum (1676-1711), AEtatis 17 avbildad vid 17 års ålder, signerad Mijtens, olja på duk, oval 86 x 69,5 cm
Skulpterad samtida ram i barock
PROVENIENS
Sten Westerbergs Sr samling, Beatelund, Ingarö
Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
LITTERATUR
Slott och herresäten i Sverige, Uppland I, 1967, Beatelund, avbildad på s. 55 och s. 57 och omnämnd på sidan 52.
Enligt uppgift a tergo var karolinen och ryttmästaren Gösta Drake son till den beryktade sjörövaren och hjälten Gustaf Drake, huvudpersonen i Viktor Rydbergs roman "Fribytaren på Östersjön".
pierre.olbers@auktionsverket.se
Dubblerad, olja på duk uppklistrad på pannå
544606
2018-06-18