Martin Mijtens dä Porträtt ryttmästare Gösta Drake

Klubbat för:

48 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

MARTIN MIJTENS D.Ä. (Haag 1648-1736 Stockholm): Porträtt föreställande ryttmästare Gustaf (Gösta) Drake af Hagelsrum (1676-1711), AEtatis 17 avbildad vid 17 års ålder, signerad Mijtens, olja på duk, oval 86 x 69,5 cm
Skulpterad samtida ram i barock

PROVENIENS
Sten Westerbergs Sr samling, Beatelund, Ingarö
Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

LITTERATUR
Slott och herresäten i Sverige, Uppland I, 1967, Beatelund, avbildad på s. 55 och s. 57 och omnämnd på sidan 52.

Enligt uppgift a tergo var karolinen och ryttmästaren Gösta Drake son till den beryktade sjörövaren och hjälten Gustaf Drake, huvudpersonen i Viktor Rydbergs roman "Fribytaren på Östersjön".

pierre.olbers@auktionsverket.se

Dubblerad, olja på duk uppklistrad på pannå

544606

2018-06-18