Stolar sengustavianska Lennartsnäs
Klubbat för:
33 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
JOHAN MELCHIOR LUNDBERG D.Y. (stolmakare i Stockholm 1808-1834/35), sex stycken stolar, sengustavianska stockholmsarbeten, varav fem signerade MLB, träskuren dekor och pastellage, stoppade ryggbrickorl, ryggen med kryssformad spjäla, sarger med bladstav, hörnfleuronger, bladhölstrade avsmalnande kannelerade ben, sabelformade bakben, förgyllda, sitthöjd 44 cm
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se
Slitage, smärre dekorskador
544617
2018-06-18