Kaffecisterner Ahlqvist´s Konditori

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KAFFECISTERNER, 2 st, 1900-talets början, koppar, invändigt med förtenning, dubbla tappkranar i mässing, dubbla hänklar i järn, höjd ca 34,5-37 cm

PROVENIENS: Anrika Ahlqvist´s Konditori med stockholmadresser Karlavägen 42 och Sturegatan 42. Företaget startade 1905 som ett litet damcafé för att senare bli rikskänt för sina konditorivaror såsom praliner, marsipaner, krokaner och framför allt Ahlqvist´s berömda kolor. Föremålen är från tidsperioden 1905-1935.

https://stockholmskallan.stockholm.se/post/25268

https://stockholmskallan.stockholm.se/post/25270

Ett cistern utan lock samt med upptaget hål i kälningen i höjd med hänklarna

544618

2018-05-20