Nug Pop Art & Underground

Nug  Pop Art & Underground
Nug  Pop Art & Underground
Nug  Pop Art & Underground
Nug  Pop Art & Underground
Nug  Pop Art & Underground
Nug  Pop Art & Underground
Nug  Pop Art & Underground
Nug  Pop Art & Underground
Nug  Pop Art & Underground
Nug  Pop Art & Underground
Nug  Pop Art & Underground
Nug  Pop Art & Underground
Nug  Pop Art & Underground
Nug  Pop Art & Underground
Nug  Pop Art & Underground
Nug  Pop Art & Underground

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

NUG, "I am just trying to be nice", 2013, 31x22 cm, signerad och numrerad bok, med unikt sprayat omslag, 73/100
COA medföljer

"Den graffiti Nug representerar är inte den som skulle bli snäll och anpassad om den släpptes in i konstskolor och på amatörgallerier. Den vill inte in i värmen, utan snarare stanna ute i kylan och det man i graffitikretsar upplever som en ren, okompromissad livshållning. Graffittimålaren som konstens heliga galning.", skriver Per Andersson om Nug, 2009, för SVT, och närmar sig härigenom hur Nug i sina konstverk överträder spänningsfälten, transformerar en slags inneboende aggressivitet, reducerar bokstäver till förmån för böljande linjer.

För konditionsrapport kontakta fredrik.anthony@auktionsverket.se

544620

2018-05-20