Elisabeth Keyser oljemålning

Elisabeth Keyser oljemålning
Elisabeth Keyser oljemålning
Elisabeth Keyser oljemålning
Elisabeth Keyser oljemålning
Elisabeth Keyser oljemålning
Elisabeth Keyser oljemålning

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

5 000 SEK

ELISABETH KEYSER (1851-1898): Kustvy med husruin, signerad E. Keyser, olja på pannå, ca 12x22 cm

Som ung och lovande konstnär reste Elisabeth Keyser till Paris för att studera måleri 1878. Hon stannade mer än tio år och nådde ett erkännande som få av sina kvinnliga konstnärsvänner. I Paris började Keyser gå i skola för de kända konstnärerna León Bonnat och Gustave-Claude-Etienne Courtois. Hennes måleri influerades med tiden av de nya svängningarna i konstens huvudstad, och hon blev en av de svenska impressionisterna med Carl Trägårdh i spetsen.
Elisabeth Keyser ställde ut på Parissalongen under hela 1880-talet och var den enda svenska kvinnan som fick ett hedersomnämnande. Det är i Frankrike som hennes talang blommar ut, precis som för de andra svenskorna som reste dit - Julia Beck, Clara Löfgren, Charlotte Wahlström och många fler.

544655

2018-05-18