Gee Voucher Pop Art & Underground

Klubbat för:

750 SEK

Utropspris

2 000 SEK

GEE VOUCHER (född 1945): "Soldier", osignerad, numrerad 577/600, utgiven av POW, 2004, oramat blad, bladstorlek 43x44 cm

Gee Vaucher är konstnär bosatt i London. Hon var en del av anarkist-punkband Crass. Hennes konst genomsyras av en pacifistisk anarkism och feminism. Hon motsätter sig alla former av organiserat våld, såväl statligt som revolutionärt. Vaucher har alltid betraktat sin konst som en del av en social förändring.

För konditionsrapport kontakta fredrik.anthony@auktionsverket.se

544687

2018-05-20